Najnowsze

  • 19 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 171

Lamele zewnętrzne jako element dekoracyjny i funkcjonalny budynku

Materiał partnera:

Wpływ promieni słonecznych i hałasy zewnętrzne mogą skutecznie utrudniać pracę czy codzienne funkcjonowanie. Dlatego spora ilość inwestorów sięga po lamele zewnętrzne jako formę odizolowania obiektów mieszkalnych i komercyjnych od warunków zewnętrznych. Poniżej znajdziesz przegląd najpopularniejszych wariantów i poznasz korzyści z ich zastosowania. Przeczytaj!

Lamele zewnętrzne jako element dekoracyjny i funkcjonalny budynku
fot. Freepik


Czym są elewacyjne lamele zewnętrzne?



lamele kojarzą się większości osób z niewielkimi poziomymi elementami żaluzji domowych, które montuje się dla ochrony przed promieniami słonecznymi. W wariancie fasadowym lamele zewnętrzne to o wiele większe produkty, których konstrukcja może być zbliżona do tej stosowane w żaluzjach. Lamele tego typu montuje się na oknach w formie pionowej lub poziomo na konstrukcjach znajdujących się nad oknami o przeszkleniami. Wiele z nich jest regulowanych, co pozwala na dopasowanie dawki słońca pod kątem aktualnej pory dnia. Do ich stworzenia stosuje się takie materiały jak:

  • aluminium;
  • drewno;
  • stal nierdzewną;
  • PVC;
  • materiały kompozytowe.


Dodatkowo lamele zewnętrzne mogą być wypełnione materiałami izolacyjnymi, które sprzyjają separowaniu ciepła oraz hałasów dobiegających z zewnątrz.

W jakich sytuacjach stosuje się lamele zewnętrzne?



Powodów jest kilka, a jednym z najważniejszych jest zmniejszenie oddziaływania promieni słonecznych na wnętrze budynku. Wiele z nich dzisiaj ma fasady szklane lub przynajmniej bardzo szerokie przeszklenia, które potęgują odczucie ciepła. O ile w zimowe dni raczej nikomu to nie przeszkadza, to jednak w czasie upałów dodatkowe ciepło przez szybę może skutecznie uprzykrzać dzień. Dlatego lamele zewnętrzne mogą nie tylko zasłaniać promienie słoneczne, ale też odbijać ciepło i nie nagrzewać się przez zastosowanie wewnątrz nich materiałów izolacyjnych (np. wełny mineralnej).

Kolejny powód stosowania lameli zewnętrznych również ma związek z izolacyjnością, tym razem w kontekście generowanego hałasu. Inwestorzy chętnie korzystają z tego rozwiązania, by osłonić wnętrze domów oraz obiektów komercyjnym przed hukiem generowanym przez systemy wentylacyjne, oraz klimatyzacje. Pochłanianie oraz odbijanie dźwięków można skutecznie realizować przez montaż lameli zewnętrznych.

Ostatni z najważniejszych motywów to estetyka. Lamele zewnętrzne stają się nieodłącznym elementem konstrukcji fasad, zarówno w architekturze mieszkalnej, jak i biurowcach i innych obiektach komercyjnych. Świetnie dopasowują się do nowoczesnego minimalistycznego stylu, czym zyskują sobie sporą popularność.

Jak wybrać lamele zewnętrzne do swojego budynku?



W przypadku nowobudowanych obiektów lamele zewnętrzne są uwzględniane przez projektanta. Na podstawie obliczeń planuje on dopasowanie lameli pod kątem ekspozycji budynku na promienie słoneczne i w ten sposób wybiera spośród dostępnych wariantów. Jeśli jednak chcesz dołączyć lamele zewnętrzne do istniejącego już obiektu, skonsultuj się ze specjalistą w tej dziedzinie, by dobrać system pod kątem preferencji i możliwości technicznych. Dzięki temu zapewnisz sobie pełną personalizację pod kątem ochrony przed ciepłem i hałasem, a dodatkowo zyskasz świetny element dekoracyjny.