Najnowsze

  • 22 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 396

Jak skutecznie wykorzystać sztuczną inteligencję do nauki języka?

Materiał partnera:

Współcześnie, wśród wielu dzieci, uczniów, studentów oraz dorosłych ludzi rośnie potrzeba poznawania języków obcych, a co za tym idzie - zainteresowanie różnymi metodami dydaktycznymi ułatwiających ich przyswojenie.

BUKI School - nauka języka zawsze prosta


W rozwijającym się świecie internetu coraz rzadziej sięga się po zajęcia prowadzone stacjonarnie, a to właśnie lekcje w formie online stały się czołowym wyborem. Ogromne znaczenie w całym procesie nauki języka ma sztuczna inteligencja, która w obecnym czasie odgrywa bardzo ważną rolę w całym wirtualnym świecie. To dzięki niej, nawet w tak stosunkowo łatwym procesie jakim jest nauka języka od podstaw, możemy czerpać korzyści takie jak indywidualne dopasowanie preferencji, śledzenie postępów na bieżąco czy elastyczne zmiany w obrębie planu nauki.

Aplikacje do nauki języka



Wraz z rosnącą popularnością zajęć online na rynku platform internetowych powstało wiele nowych stron i aplikacji, które prowadzą działalność edukacyjną z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w celu nauki języków obcych - od najpopularniejszego języka angielskiego po inne, takie jak język francuski, niemiecki, chiński, czy arabski. W zależności od swojej oferty, strony oferują różne gamy opcji językowych, korepetycje angielskiego online oraz możliwość wyboru lekcji w większym gronie bądź też sam na sam z nauczycielem. Dlatego niezależnie od tego, czy chcesz poznać na przykład język angielski online indywidualnie czy też grupowo - z pewnością na którejś z platform znajdziesz coś dla siebie. Poniżej kilka z nich:

Duolingo

Jest to aplikacja, która w sposób rozrywkowy i interaktywny pomaga osobom w odmiennych grupach wiekowych, o różnych wymaganiach i z własnym poziomem wiedzy poznać język, który ich interesuje. Twórcy wykorzystali w niej sztuczną inteligencję pod postacią sowy Duo - jest ona nauczycielem, który najpierw weryfikuje poziom gracza i jego wymagania, następnie ustala plan nauki, a na końcu krok po kroku ze stałą jego kontrolą przeprowadza ucznia przez wiele zadań (dopasowywanie, mówienie, słuchanie, uzupełnianie, itp.). ucząc go coraz to nowych zagadnień.

Busuu

W przypadku platformy Busuu, uczeń wybiera preferencja co do nauczanego języka, określa swój poziom, a następnie przy pomocy sztucznej inteligencji bierze udział w teście weryfikującym jego poziom wiedzy na podstawie którego następnie dobiera indywidualny plan nauki, który pozwala na poznanie nowego języka korzystając ze strony tylko 10 minut dziennie.

Platforma BUKI

Strona internetowa BUKI oferuje indywidualne oraz grupowe lekcje z dopasowanym do ucznia korepetytorem. Wystarczy wejść na stronę oraz wypełnić swoje preferencje co do zajęć. Sztuczna inteligencja na bazie zebranych informacji przedstawia ofertę, na bazie której można wybrać swojego nauczyciela.

Personalizacja i adaptacja



Niepodważalną zaletą sztucznej inteligencji w nauce języków jest dokładne, rzetelne i indywidualne podejście do każdego z klientów danej platformy. Twórcy dołożyli wszelkich starań, aby szczegółowo zweryfikować wszelkie informacje o uczniu, takie jak wiek, wymagania, preferowana forma zajęć. Wszystko to składa się na najlepsze dopasowanie lekcji a tym samym najbardziej efektywną i przynoszącą zamierzone rezultaty naukę.

Natychmiastowa opinia i korekta



Kolejną zaletą rozwiniętego poziomu sztucznej inteligencji na platformach internetowych do nauki języków jest fakt ciągłego kontrolowania poziomu edukacji i postępów ucznia. Niezależnie od czasu czy miejsca, platforma stale monitoruje wszystko co dotyczy jej klienta. Oprócz tego, na każdym etapie uczeń dostaje feedback wszelkimi komentarzami odnośnie jego dobrych bądź też złych odpowiedzi. Ponadto, nie niepoprawne dostają jeszcze automatyczną korektę ze szczegółowym objaśnieniem.

Wykorzystanie technologii mowy i rozpoznawania tekstu



Sztuczna inteligencja ułatwia również prowadzenie ćwiczeń podczas nauki języka obcego. Dzięki jej istnieniu każdy rozdział i etap nauki jest urozmaicony o wiele różnorodnych zadań. Szczególnie rozwinęła się opcja wykorzystywania głosu do ćwiczenia wymowy czy też wpisywania tekstu podczas zadań ze słuchania bądź też uzupełniania luk.

Wyzwania i ograniczenia



Oczywiście, nauka języka przy pomocy sztucznej inteligencji znacząco różni się od tej prowadzonej przez korepetytora. Istnieje wiele zalet tej metody edukacji, natomiast warto wspomnieć też o pewnych wadach. Do niej należy między innymi brak naturalności w prowadzonych rozmowach czy wydawanych poleceniach. Poza tym, często monologi ‘bota’ są stale wplecione w program nauki i nie dopasowują się do ucznia.

Podsumowanie



Nauka z użyciem sztucznej inteligencji jest niewątpliwie krokiem w przód w edukacji. Jak każda rzecz, również to posiada swoje własne wady i zalety. Dlatego warto chociaż spróbować naukę w ten sposób, aby przekonać się, czy użycie tego nowoczesnego rozwiązania jest dla Ciebie!