Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 czerwca 2020
  • wyświetleń: 1712

Józef Drożdż patronem Szkoły Podstawowej nr 23

Rada Miejska Bielsku-Białej nadała Szkole Podstawowej nr 23 w Bielsku-Białej imię Józefa Drożdża. Patron szkoły był harcerzem, nauczycielem, wychowawcą, działaczem sportowym. Jego nazwisko zostało wpisane do Księgi zasłużonych dla Bielska-Białej. Swoją decyzją Rada Miejska przychyliła się do wspólnego wniosku Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 23.

Józef Drożdż patronem Szkoły Podstawowej nr 23
Józef Drożdż patronem Szkoły Podstawowej nr 23 · fot. UM Bielsko-Biała


Józef Drożdż urodził się 22 stycznia 1918 roku w Kamienicy. Edukację rozpoczął w kamienickiej szkole powszechnej. Przed wybuchem wojny pełnił funkcję zastępcy komendanta bielskiego hufca harcerskiego.
We wrześniu 1939 r. Józef Drożdż kierował Pogotowiem Harcerskim w Bielsku i Białej, które przejęło praktycznie całą służbę porządkową w mieście. Przetrwał niemieckie więzienia i obozy koncentracyjne - KL Auschwitz, a następnie Gusen II. Tam doczekał wyzwolenia. W hitlerowskiej niewoli spędził 53 miesiące.
Po wojnie na nowo tworzył zręby bielskiego harcerstwa. Pracował jako nauczyciel i wychowawca w bielskich szkołach, był aktywnym działaczem sportowym oraz organizatorem niezliczonych turniejów i zawodów. Z jego inicjatywy i w dużej mierze dzięki jego fizycznej pracy w połowie lat 60. XX wieku przy bielskim Parku Słowackiego powstał stadion lekkoatletyczny - który dziś nosi imię Józefa Drożdża - a także tereny rekreacyjne na Bulwarach Straceńskich.

Przez wiele lat Józef Drożdż działał w związkach kombatanckich, zwłaszcza w Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. W 2002 roku dzięki jego uporowi na Cmentarzu Komunalnym w Kamienicy odsłonięty został okazały pomnik ofiar hitlerowskich obozów i więzień, uzupełniony później tablicami zawierającymi nazwiska ponad dwóch tysięcy mieszkańców Podbeskidzia, zamordowanych przez hitlerowców w więzieniach i obozach koncentracyjnych.
Mimo dramatycznych przeżyć i niezliczonych zasług był człowiekiem skromnym, życzliwym ludziom i zawsze uśmiechniętym. W swym bogatym zestawie medali, odznaczeń i tytułów miał między innymi Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz nadany przez dzieci Order Uśmiechu. Jego nazwisko zostało wpisane do Księgi zasłużonych dla Bielska-Białej.

Józef Drożdż zmarł 12 kwietnia 2012 roku. Został pochowany w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Kamienicy. Od września 2013 roku jest patronem harcerek i harcerzy z Hufca Beskidzkiego Związku Harcerstwa Polskiego. Jest wielkim autorytetem dla wszystkich mieszkańców Bielska-Białej, a w szczególności Kamienicy. Proponując wybór tego zasłużonego człowieka na patrona społeczność szkoły brała pod uwagę jego mądrość, życzliwość, niekwestionowany autorytet moralny oraz wkład w walkę o wolność ojczyzny.

mp / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.